Orman Anaokullarına Giriş Kursu-İstanbul

Eğitimlerin birinci aşaması olan Orman Anaokullarına Giriş kursu Gaye Amus ile Eylül ayında gerçekleşiyor. İstanbul Anadolu yakasında düzenlenecek kursumuza siz değerli eğitmenlerin büyüyen ve genişleyen sınıf dışı eğitim (outdoor education) ağımıza davet ediyoruz. Kursa, okul öncesi eğitmenlerin, ilköğretim sınıf öğretmenlerin, çocuk gelişimi ve eğitimcilerin, özel eğitim öğretmenlerin, bu alanlarda öğrenim gören 3.ve 4. sınıf öğrencilerin, eğitim alanı mezunu müdürlerin, akademisyenlerin ve sosyal hizmetler uzmanların başvuruları kabul edilecektir.

Duvarlar ve çatılar tarafından çevrelenmeyen öğrenme alanlarıdır orman anaokulları. Eğitmen çocuğa rehberlik ederken asıl olan çocuğun merkezde olduğu sınıf dışı bir öğrenme deneyimidir. Kaşif çocuk oyun oynar, kendi ilgi ve yönelimleri doğrultusunda ormandan ve doğadan öğrenir.

Kursa katılım ücreti 790 tl * olup sertifika, öğle yemeği, ikram, ve portfolyo konusunda rehberlik içermektedir. *Ücrete KDV dahildir. Tek çekimli kredi kartı ile ödeme imkanı mevcuttur.

Doğada Öğreniyorum ve Gel Oyna işbirliğiyle 9-10 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan Orman Anaokullarına Giriş eğitimi, Gaye Amus’un üç aşamadan oluşan sınıf dışı eğitim kurslarının ilk aşamasıdır. Eğitim 2 gün olup Valide Bağ korusunda ve Adile Sultan Kasrı’nda gerçekleşecektir. Adile Sultan Kasrı’nda sunum, grup çalışması ve video gösterimi şeklinde teoriye yer verilirken, uygulamalı çalışmalar hava koşulları ne olursa olsun doğanın içinde yapılacaktır.

Orman anaokullarına ve sınıf dışı eğitimine giriş niteliğindeki bu kurs orman anaokullarının temel özelliklerini, çocukların yanı sıra yetişkinlerin doğayla yeniden nasıl bağ kurabileceklerinin hem teori hem de pratik eşliğinde vermeyi amaçlamaktadır. Ormanın ve doğanın, fiziksel,sosyal,duygusal, bilişsel ve dil gelişimini desteklerken, aynı zamanda ilham verici bir öğrenme ortamı da olduğu gösterilecektir. Gaye Amus tarafından kendi ülkemize ve kültürümüze göre geliştirilen bu kurs ile katılımcılar, bu ortamlarda çalışabilmeleri için özgüvenlerini geliştirecek ilk adımları atacaklardır. Kurs iki günlük olup katılımcılardan 5 haftalık uygulama yapmaları ve portfolyo oluşturmaları beklenmektedir. 5 hafta süreyle haftada bir yapılan uygulama için eğitmen Gaye Amus tarafından rehberlik desteği de alacaklardır.

İsveç'ten Sınıf Dışı Eğitim uzmanı Prof. Anders Szczepanski desteğini alan bu eğitim, devamı olan ikinci aşama için ön koşuldur. Sınıf dışı eğitimin daha kapsamlı bir şekilde ele alındığı ikinci aşama, 4 günlük bir eğitim olup Orman Anaokulları Eğitmeni Gaye Amus tarafından gerçekleştirilecektir. 2.aşama eğitiminin 5 haftalık uygulamalarından sonra Prof. Anders Szczepanski’nin onayı ile İsveç’ten sertifika verilecektir. Bu eğitimler dizisi ileride orman anaokullarında çalışmak veya açmak isteyenler için yardımcı olacak ve güvenli bir şekilde ormanda çocuk grubu lideri olmasını sağlayacaktır. Birinci aşama olan Orman anaokullarına giriş kursunun içeriği aşağıdaki gibidir:

Katılımcı sayısı 16 ile sınırlıdır. Kayıt için son başvuru tarihi 21 Ağustos’tur.

Önkayıt Formu

İki kişiye %50 burs verilecektir. Burslarımız mesafeden ve maddi kısıtlamalardan dolayı İstanbul’a gelmekte zorlanan, öncelikle doğu, kuzeydoğu ve güneydoğudaki illerimizdeki öğretmenlerimize verilecektir.  Burs için son başvuru tarihi 5 Ağustos’tur.

Burs Başvuru Formu

İstanbul dışından gelecek olan katılımcılar konaklama için Beyoğlu Öğretmenevi'ne, Şişli Öğretmenevi'ne veya Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi’ne başvurabilirler.

Kursun düzenlenmesinde Gel Oyna'ya desteğinden dolayı ayrıca teşekkür ederiz.

Eğitmen hakkında:

Gaye Amus

Erken çocukluk eğitimi uzmanı, çevre eğitmeni, danışman

Kursa katılan öğretmenlerin geribildirimleri:

 

Sınıf Dışı Eğitim ve Orman Anaokulları

Orman Anaokullarına Giriş adlı iki günlük kursa katılanlar için ikinci aşama olan Sınıf Dışı Eğitimi ve Orman Anaokulları Ağustos'ta yeniden gerçekleşiyor. Sınıf dışı eğitime yönelik 5 haftalık stajlarını tamamlayan öğretmenlerimiz için 15-18 Ağustos 2017'da Orman Anaokulu Eğitmeni Gaye Amus'un Finlandiya'dan gelerek vereceği dört günlük yoğun bir kursa katılacaklar. Kurstan sonra sonbahar döneminde yine 5 haftalık uygulama yaparak sertifikalarına sahip olacaklar.

 

Foto: Gözde Kumru Gedikoğlu

Doğada Öğreniyorum © 2013. Tüm Hakları Saklıdır.