Gaye Amus

Erken çocukluk eğitimi uzmanı, çevre eğitmeni, danışman

Gaye Amus, 1978 Kuveyt doğumludur. Eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği üzerine tamamladıktan sonra, İngilizce Öğretmenliği formasyonu almıştır. İngilizce öğretmeni olarak özel bir anaokulunda çalıştığı 3 yıl boyunca, alternatif eğitime olan ilgisi nedeniyle Almanya, Avusturya, İtalya, Danimarka ve Finlandiya'daki Reggio Emilia, Waldorf, Montessori ve orman anaokullarına ziyarette bulunmuş ve orada gözlemler yapmıştır. 2007 yılında orman anaokulları ile ilgili deneyim kazanmak amacıyla Finlandiya'ya gitmiştir. Helsinki'de 1 yıl orman anaokulunda çalıştıktan sonra Reggio Emilia yaklaşımından etkilenmiş bir anaokulunda 1 yıl bulunmuştur. Finlandiya'da okul öncesi üzerine eğitimini tamamlayan Gaye, Environmental School of Finland -Finlandiya Çevre Okulunun ilk çevre eğitmenlerinden biri olarak da mezun olmuştur. Doğada ve sınıf dışı eğitim üzerine çeşitli kurslara ve eğitimlere katılmış, yurtdışında konferans ve seminerler vermiştir. Helsinki'de ekolojik temeller üzerine kurulmuş bir devlet anaokulunda 5 yıllık çalışma süresi boyunca yer yer hizmet içi eğitimleri vermiştir.

Yurtdışında anaokulu ve okullarda sürdürebilir eğitimin yaygınlaşması için Brezilya, Kıbrıs, Slovenya, İtalya ve Norveç’te çalışmalarda bulunmuştur. Erasmus+ destekli “Children in Permaculture” (Permakültürün içindeki çocuk) projesinin öncüsü olup projeyi İngiltere’deki Permakültür Derneği (Permaculture Association Britain) işbirliğiyle yürütmektedir (2015-2018). Erken çocuklukta doğada eğitim üzerine Türkçe, İngilizce ve Fince olarak seminer ve kurslar vermeye devam eden Gaye Amus, eğitim konusunda danışmanlık da yapmaktadır.

Teknolojiye bağımlılığı artmış olan çocukların, doğanın içinde, ormanda, yaşayarak, deneyimleyerek, tüm hislerini kullanarak öğrenebilecekleri bir eğitim anlayışına inanmaktadır ve sınıf dışı eğitimin Türkiye’de yayılması için çalışmalar da başlatmıştır. İskandinav ülkelerinden yayılmış olan Orman ve Doğa temelli Anaokulları eğitimini Türkiye’ye getirmektedir. Bu Türkiye için bir ilktir. Eğitimler, İsveç'teki Linköping Üniversitesi Ulusal Sınıf Dışı Eğitim Merkezi'nin onayı ve kalitesi ile gerçekleşmektedir.

gaye.amus@dogadaogreniyorum.org

 

Doğada Öğreniyorum © 2013. Tüm Hakları Saklıdır.