Sınıf Dışı Eğitim ve Orman Anaokulları

Sınıf Dışı Eğitim ve Orman Anaokulları (2. Aşama)

2. Aşama olan “Sınıf Dışı Eğitim ve Orman Anaokulları” eğitimimiz, “Orman Anaokullarına Giriş” 1.aşama kursunun devamı olan 2.aşama kursudur. Bu kurs, İsveç'teki Linköping Üniversitesi, Ulusal Sınıf Dışı Eğitim Merkezi, Türkiye'de Doğada Öğreniyorum ve Gel Oyna işbirliğiyle gerçekleşmektedir. Sınıf dışı eğitiminin teorisini ve pratiğini yaşayarak öğrenebileceğiniz kursta, ormana ek olarak deniz kenarı da sınıf dışı öğrenim alanı olarak sunulmaktadır.

Bu dört günlük özel ve Avrupa standartlarında olan kursta;

1) Orman Anaokullarında Lider/Uygulayıcı olarak gereken beceriler edinmeniz;

2) Çocuklarla sınıf dışında yaptığınız etkinlikleri nedenleri ile birlikte derinlemesine öğrenmeniz;

3) Müfredatı, sınıf dışı eğitimi ile nasıl bağlantı kuracağınıza dair çalışmalar yapmanız;

4) Sınıf dışında, doğada yapılacak eğitim için gereken donanım;

sağlanacaktır.

Dört günlük eğitimden sonra 4-6 hafta arası uygulama gerektiren bu eğitim, katılımcının ormanda çocuk grubu lideri olmasını sağlar ve devamı olan üçüncü aşama “Eğitmen eğitimi” için ön koşuldur.

Kimler için: 1. Aşamaya katılanlarEğitmenler: Prof. Anders Szczepanski ve Gaye Amus

Kursa katılan öğretmenlerin geribildirimleri:

  • "Ufkumu açtı. Herkese herkese öneririm. Umutlarımızı tazelemek lazım!"
  • "Çocukların eğitim süreçlerinde mutlaka sınıf dışını kullanmalarının gerekliliğini yaşatarak gösterdi. Bu kursu başkalarına öneririm, özellikle erken yaş eğitimcileri icin olmazsa olmaz kurslardan. Çocukların öncelikle özgüven sorumluluk, kararlılık, hoşgörü, paylaşım, yaratıcılık, merak ve duyularını kullanabilmeleri, algılarının açık olabilmesi icin eğitimcilerin doğru model olmaları gerekiyor."
  • "Pratik ve teoriyi birleştirmek için bir fırsat oldu. Uygulamaları yapmak konusunda netim artık. Şimdiden 3 arkadaşım katılmak istiyor birinci aşamaya. Bu uygulamanın yayılmasını istiyorum ki daha fazla çocuğa kaliteli eğitimciler ile ulaşsın."
  • "Gaye hanımın eğitimci olarak profesyonel yaklaşımı, yumuşak, güleryüzlü ve kararlı, güven veren duruşu bizi yüreklendirdi. Cesaretlendirdi. Ormana ve canlılara olan sevgi ve saygısı aktardığı bilgiler muhteşemdi. Çok etkilendik. Orman bizim de evimiz oldu."
  • "Gaye Amus'un bu konunun ehli olduğunu ve ondan çok şey öğrendiğimi düşünüyorum."
  • "Kurs bana daha geniş bir bakış açısı kattı, farklı durumları ve detayları düşünebilmemi sağladı. Önerebilirim çünkü daha çok uygulayıcı yetişmesi gerekiyor."

Doğada Öğreniyorum © 2013. Tüm Hakları Saklıdır.