Orman Anaokullarına Giriş Kursu-Antalya

Eğitimlerin birinci aşaması olan Orman Anaokullarına Giriş kursu Gaye Amus ile 23- 24 Mart’ta gerçekleşiyor. Antalya’da düzenlenecek kursumuza siz değerli eğitmenlerin büyüyen ve genişleyen sınıf dışı eğitim (outdoor education) ağımıza davet ediyoruz. Kursa, okul öncesi eğitmenlerin, ilköğretim sınıf öğretmenlerin, çocuk gelişimi ve eğitimcilerin, özel eğitim öğretmenlerin, bu alanlarda öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerin, eğitim alanı mezunu müdürlerin, akademisyenlerin ve sosyal hizmetler uzmanların başvuruları kabul edilecektir.

Duvarlar ve çatılar tarafından çevrelenmeyen öğrenme alanlarıdır orman anaokulları. Eğitmen çocuğa rehberlik ederken asıl olan çocuğun merkezde olduğu sınıf dışı bir öğrenme deneyimidir. Kaşif çocuk oyun oynar, kendi ilgi ve yönelimleri doğrultusunda ormandan ve doğadan öğrenir.

Kursa katılım ücreti 1380 tl * olup sertifika, öğle yemeği, ikram, ve portfolyo konusunda rehberlik içermektedir. *Ücrete KDV dahildir. Tek çekimli kredi kartı ile ödeme imkanı mevcuttur.

Doğada Öğreniyorum ve Gel Oyna işbirliğiyle 23-24 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleşecek olan Orman Anaokullarına Giriş eğitimi, Gaye Amus’un üç aşamadan oluşan sınıf dışı eğitim kurslarının ilk aşamasıdır. Eğitim 2 gün olup hem ormanda hem de iç mekanda gerçekleşecektir. İç mekanda sunum, grup çalışması ve video gösterimi şeklinde teoriye yer verilirken, uygulamalı çalışmalar hava koşullarından bağımsız doğanın içinde yapılacaktır.

Orman anaokullarına ve sınıf dışı eğitimine giriş niteliğindeki bu kurs orman anaokullarının temel özelliklerini, çocukların yanı sıra yetişkinlerin doğayla yeniden nasıl bağ kurabileceklerinin hem teori hem de pratik eşliğinde vermeyi amaçlamaktadır. Ormanın ve doğanın, fiziksel,sosyal,duygusal, bilişsel ve dil gelişimini desteklerken, aynı zamanda ilham verici bir öğrenme ortamı da olduğu gösterilecektir. Gaye Amus tarafından kendi ülkemize ve kültürümüze göre geliştirilen bu kurs ile katılımcılar, bu ortamlarda çalışabilmeleri için özgüvenlerini geliştirecek ilk adımları atacaklardır. Kurs iki günlük olup katılımcılardan 5 haftalık uygulama yapmaları ve portfolyo oluşturmaları beklenmektedir. 5 hafta süreyle haftada bir yapılan uygulama için eğitmen Gaye Amus tarafından rehberlik desteği de alacaklardır. Portfolyoların eğitimden sonra en geç 6 ay içinde tamamlanması beklenmektedir.

İsveç'ten Sınıf Dışı Eğitim uzmanı asistan Prof. Dr. Anders Szczepanski desteğini alan bu eğitim, devamı olan ikinci aşama için ön koşuldur. Sınıf dışı eğitimin daha kapsamlı bir şekilde ele alındığı ikinci aşama, 4 günlük bir eğitim olup Orman Anaokulları Eğitmeni Gaye Amus tarafından gerçekleştirilecektir. 2.aşama eğitiminin 5 haftalık uygulamalarından sonra asistan Prof. Anders Szczepanski’nin onayı ile Finlandiya’dan sertifika verilecektir. Bu eğitimler dizisi ileride orman anaokullarında çalışmak veya açmak isteyenler için yardımcı olacak ve güvenli bir şekilde ormanda çocuk grubu lideri olmasını sağlayacaktır. Birinci aşama olan Orman anaokullarına giriş kursunun içeriği aşağıdaki gibidir:

Katılımcı sayısı 16 ile sınırlıdır. Kayıt için son başvuru tarihi 15 Mart ’tır.

Önkayıt Formu

İki kişiye %50 burs verilecektir. Burslarımız mesafeden ve maddi kısıtlamalardan dolayı İstanbul’a gelmekte zorlanan, öncelikle doğu, kuzeydoğu ve güneydoğudaki illerimizdeki öğretmenlerimize verilecektir. Burs için son başvuru tarihi 6 Mart'tır.

Burs Başvuru Formu

Antalya dışından gelecek olan katılımcılara önkayıt yaptıktan sonra konaklama için uygun otel de önerilecektir.

Kursun düzenlenmesinde Gel Oyna'ya desteğinden dolayı ayrıca teşekkür ederiz.

Eğitmen hakkında:

Gaye Amus

Erken çocukluk eğitimi uzmanı, çevre eğitmeni, danışman

Kursa katılan öğretmenlerin geribildirimleri:

“Bu kursu başka eğitmenlere de öneririm. İlham veriyor çünkü.”

“Bu kurs bana temel felsefeyi yaşama fırsatı kattı, 'serbest oyun' ve doğa ile iletişimin önemini fark etmemi sağladı. Kursu kesinlikle başka öğretmenlere öneririm, deneyimlemenin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Mesela ben Pazartesileri genellikle yorgun ve motivasyonum düşük olarak başlarım haftaya. Ama bu hafta sabahları alarmsız bir şekilde, hatta normalde uyandığım saatten bir saat daha erken uyanmaya başladım. Kendimizde değişimi görmek eğitimin önemini ve gerçekliğini arttıracağını düşünüyorum.”

“Çok şey öğrendim ve öğrenirken eğlendim. Biran önce 2. kursu bekliyorum!”

“Doğada eğitime inanan herkesin vizyonuna yeni şeyler katacağına inanıyorum. Serbest oyunun önemi, doğada paylaşılabilecek birçok etkinlik, riskler, doğada dikkat edilmesi gereken hususlar bakımından bu alanda çalışmak isteyen tüm öğretmenlere bu tarz bir eğitim almalarını öneririm.”

“Sınıf dışı eğitim ile ilgili bilmediğim ve merak ettiğim birçok şey öğrendim. Ayrıca farklı ülkelerde sınıf dışı eğitimin nasıl gerçekleştiğini, sınıf dışı eğitimin neleri kapsadığı hakkında daha fazla bilgi sahibi oldum. Bu kursu sınıf dışı eğitim ile ilgilenen herkese öneririm. Çünkü kurs eğitmeni bu alanda uzman kişilerin başında geliyor. Eğitmenin yaptığı uygulamalar ve teoriye dönük anlatımı çok iyiydi.”

“Giriş icin çok şey kattı. Bundan sonrası için ilk aşama oldu. Çocuklarla zaten bir şeyler yapıyordum, biraz daha ileri taşıdı beni. Başkalarına bu kursu öneririm elbette. Doğada çocukla nasıl zaman geçirsem diyen eğitmenler için inanılmaz keyifli bilgi ve tecrübeler edindik. Çocukların doğada olması gerektiğine inanıyorum”.

Doğada Öğreniyorum © 2013. Tüm Hakları Saklıdır.