Orman Anaokullarına Giriş Kursu

Duvarlar ve çatılar tarafından çevrelenmeyen öğrenme alanlarıdır orman anaokulları. Eğitmen çocuğa rehberlik ederken asıl olan çocuğun merkezde olduğu sınıf dışı bir öğrenme deneyimidir. Kaşif çocuk oyun oynar, kendi ilgi ve yönelimleri doğrultusunda ormandan ve doğadan öğrenir.
Sınıf dışı eğitimin 3 aşamasından ilki olan bu eğitim sunum, grup çalışması ve video gösterimi şeklinde teoriye yer verilirken, uygulamalı çalışmalar ormanda/koruda hava koşulları ne olursa olsun doğanın içinde yapılacaktır.
Orman anaokullarına giriş niteliğindeki bu kurs orman anaokullarının temel özelliklerini, çocukların yanı sıra yetişkinlerin doğayla yeniden nasıl bağ kurabileceklerinin hem teori hem de pratik eşliğinde vermeyi amaçlamaktadır. Ormanın ve doğanın, fiziksel, sosyal , duygusal , bilişsel ve dil gelişimini desteklerken, nasıl aynı zamanda ilham verici bir öğrenme ortamı olduğu gösterilecektir. Gaye Amus tarafından kendi ülkemize ve kültürümüze göre geliştirilen bu kurs ile katılımcılar, bu ortamlarda çalışabilmeleri için özgüvenlerini geliştirecek ilk adımları atacaklardır.

National Centre for Outdoor Education (NCU) İsveç’teki Ulusal Sınıf Dışı Eğitim Merkezi’nin desteğini alan bu eğitim,  devamı olan ikinci aşama için ön koşuldur. Sınıf dışı eğitimin daha kapsamlı bir şekilde ele alındığı ikinci aşama 4 günlük bir eğitim olup İsveç’teki merkezin müdürü Prof. Anders Szczepanski ve Gaye Amus tarafından gerçekleştirilecektir. Bu aşamalara ek olarak ilk yardım kursları ile eğitmenlerimizin özgüvenleri pekiştirilecektir. Bu eğitimler dizisi ileride orman anaokullarında çalışmak veya açmak isteyenler için yardımcı olacaktır. Birinci aşama olan Orman anaokullarına giriş kursunun içeriği aşağıdaki gibidir:
• Sınıf dışı eğitim alanı olarak ormanın sağladığı zenginliği keşfetmek
• Farklı ülkelerden orman anaokulu örnekleri
• Risk almak ve açık havanın zorlukları
• Yetişkinin rolü
• Dokümantasyon
• Uygulamaya yönelik etkinlikler
• Çocukların ilgilerinin önemi ve farklı yaş gruplarının ihtiyaçları

Kurs sertifika, öğle yemeği, ikram ve Gaye Amus’un basılacak yeni kitabı içermektedir.
Katılımcı sayısı 16 ile sınırlıdır. İki öğrenci için 50% burs imkanı bulunmaktadır.
Kursun düzenlenmesinde Gel Oyna’ya desteğinden dolayı ayrıca teşekkür ederiz.

Kurs, okul öncesi eğitmenleri, ilköğretim 1. 2. ve 3. sınıf öğretmenleri, eğitim alanı mezunu müdürlere, akademisyenlere ve bu alanlarda öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilere yöneliktir.

Kursa katılan öğretmenlerin geribildirimleri:

  • "Bu kursu başka eğitmenlere de öneririm. İlham veriyor çünkü."
  • "Bu kurs bana temel felsefeyi yaşama fırsatı kattı, 'serbest oyun' ve doğa ile iletişimin önemini fark etmemi sağladı. Kursu kesinlikle başka öğretmenlere öneririm, deneyimlemenin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Mesela ben Pazartesileri genellikle yorgun ve motivasyonum düşük olarak başlarım haftaya. Ama bu hafta sabahları alarmsız bir şekilde, hatta normalde uyandığım saatten bir saat daha erken uyanmaya başladım. Kendimizde değişimi görmek eğitimin önemini ve gerçekliğini arttıracağını düşünüyorum."
  • "Çok şey öğrendim ve öğrenirken eğlendim. Biran önce 2. kursu bekliyorum!"
  • "Doğada eğitime inanan herkesin vizyonuna yeni şeyler katacağına inanıyorum. Serbest oyunun önemi, doğada paylaşılabilecek bir çok etkinlik, riskler, doğada dikkat edilmesi gereken hususlar bakımından bu alanda çalışmak isteyen tüm öğretmenlere bu tarz bir eğitim almalarını öneririm."
  • "Sınıf dışı eğitim ile ilgili bilmediğim ve merak ettiğim birçok şey öğrendim. Ayrıca farklı ülkelerde sınıf dışı eğitimin nasıl gerçekleştiğini, sınıf dışı eğitimin neleri kapsadığı hakkında daha fazla bilgi sahibi oldum. Bu kursu sınıf dışı eğitim ile ilgilenen herkese öneririm. Çünkü kurs eğitmeni bu alanda uzman kişilerin başında geliyor. Eğitmenin yaptığı uygulamalar ve teoriye dönük anlatımı çok iyiydi."
  • "Giriş icin cok sey katti. Bundan sonrasi icin ilk aşama oldu.Çocuklarla zaten bir şeyler yapıyordum, biraz daha ileri taşıdı beni. Başkalarına bu kursu öneririm elbette. Doğada çocukla nasıl zaman gecirsem diyen eğitmenler için inanılmaz keyifli bilgi ve tecrübeler edindik. Çocukların doğada olması gerektiğine inanıyorum".

 

Doğada Öğreniyorum © 2013. Tüm Hakları Saklıdır.